Kaip vertinate mūsų paslaugas?

Apklausos rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...
PARTNERIAI
futboliuko logotipas
Žaliasis taškas
Sveikatiada
Draugiškoji SEU olimpiada „Dramblys“
LKT logotipas
atsisiųsti
Mes-rusiuojam-logo-120×120

        Lietuvos kultūros taryba skyrė dalinį 2600,00 eurų finansavimą Žeimelio darželio-daugiafunkcio centro „Ąžuoliukas“ projektui „Prisijaukinti tautodailę“. Norą toliau domėtis tautodaile paskatino  2018 metais  sėkmingai įgyvendintas LKT finansuotas projektas „Nuo teorijos prie praktikos”. Projekte dalyvavo suaugę miestelio gyventojai papildė teorines ir praktines žinias apie senuosius amatus, įgijo praktinių įgūdžių: žeimelietės moterys išmoko nusivelti veltinio šlepetes, nusiausti ar nusirišti tautinę juostą, ant rėmo išausti skarą, nusilipdyti molio dubenį.  Įgiję naujo amato gebėjimų,  dalyviai toliau kuria patys savarankiškai, ir pasibaigus projektui noriai savo žinias perteikia vieni kitiems, mokosi vieni iš kitų. Kad šio projekto metu įgyta patirtis nenueitų užmarštin, projekto dalyviai ir organizatoriai išgrynino naują idėją – tęsti domėjimąsi tautodailės raida, jos šakomis, plačiau suvokiant tradicinės dailės ir amatų kultūrinę ir meninę vertę.

       Naujojo projekto „Prisijaukinti tautodailę“ metu veiklas apjungs mūsų krašto tradicinis tautodailės dekoras, raštai ir ženklai. „Mūsų ženklų (simbolių) paveldas tai ne reliktas, o duotybė, reali visuma. Šių ženklų niekas neišgalvojo. Jie yra atrasti. Jie tai gamtos duotybės, nešančios savyje labai seną, universalią informaciją. Žmogui ženklai duoti kaip savotiškas uždavinys, jei žmogus jį perpranta, išsprendžia, tai formuojasi atitinkama kultūra“, – taip gražiai tautodailės simbolius mato latvių etnologas Ziedonis Kārkliņš straipsnyje „Baltų ženklai“. Audinių  raštuose, skarų, rankšluosčių ir pirštinių raštų ornamentikoje, spalvų deriniuose atsispindintys ženklai, keramikos gaminiuose išpiešti ir išraižyti, senojo kalvystės amato puoselėtų darbuose iškalti simboliai  mena mums protėvių parašytus „laiškus“, kuriuos mes norėsime perskaityti. Tautodailė gyventojams bus parodoma ne tik kaip istorinio palikimo dalis, bet ir gyvas kūrybinis aktas. Projekto metu rengsime rudens kūrybinių dirbtuvių ciklą, kuriame pristatysime žymiausius tautodailininkus, kurie demonstruos ir mokys dalyvius.  Savo srities meistrai – tautodailininkai įdomia forma organizuos kūrybines dirbtuves. Siūlas, vilna, medis, metalas, molis – šios medžiagos lydės projektą iki Kalėdų.

Kad kuo daugiau žeimeliečių galėtų aktyviai įsijungti į projektą, Lietuvoje pripažintą Kalvių Kalvį  tautodailininką Ričardą Grekavičių pakvietėme organizuoti kalvystės edukaciją Žeimelio  miestelyje vykstančios jurginų žydėjimo šventės „Pražydo jurginai Žeimely“ metu.  Kalvio kūrybinėse dirbtuvėse bus galima dalyvauti prie darželio-daugiafunkcio centro esančiame E.Leijerio parkelyje 2020 m. rugsėjo 5 d. nuo 12 valandos.

 

Projekto „Prisijaukinti tautodailę“ vadovė pavaduotoja ugdymui Laima Karpavičiūtė